Przejdź do treści

JACEK JURKIEWICZ

Strona główna » Aktualności » Polityka śmieciowa

Polityka śmieciowa

Czy Kowalski przygotowując obiad po obraniu ziemniaków    wyrzuca je do odpowiedniego pojemnika?

Czy opróżnienie wody mineralnej i umieszczenie butelki w odpowiednim pojemniku skłania nas do refleksji, co dalej z nią się dzieje?

Gdy  wieczorem zauważamy że po cukrze została tylko papierowa torebka a za oknem deszcz i niechęć do wyjścia do sklepu jest silniejsza niż przyjemność wypicia posłodzonej herbaty, to czy w złości ciskamy tą torebką gdziekolwiek?

Gdyby mi te pytania zadano kilka lat wstecz odpowiedziałbym że nie wiem, natomiast dziś odpowiem w następujący sposób: na pierwsze i drugie pytanie  odpowiedź TAK na pytanie trzecie odpowiedź NIE.

Czy odpowiedzi te są prawidłowe ? Mam nadzieję że tak , gdyż porównuję „ustawy śmieciowe” z przed wielu lat i zmiany jakie w nich zachodzą, ale przede wszystkim obserwuję zmianę świadomości jaka zachodzi w społeczeństwie. Nie bez znaczenia jest tu edukacja ekologiczna promująca prawidłowe nawyki np. segregację śmieci ale nie tylko.

Co dla nas „producentów śmieci” jest ważne? aby ich się w miarę szybko i sprawnie pozbyć! Tu przypomina mi się kolega który mawia często cyt: „jest taka sprawa , to kosztuje”

No właśnie a więc usystematyzujmy: szybko, sprawnie  i tanio .

Celowo nie poruszam w tym miejscu metody naliczania opłat za wywóz nieczystości bo finalnie Kowalskiego interesuje niska cena więc zapewne zgodziłby się na każdą ”niemądrą metodę” aby tylko kwota była przystępna.

Jak to wygląda u nas w Świnoujściu? Powiedziałbym cenowo  jesteśmy w „górnej strefie stanów niskich” Naliczanie opłat jest od zużycia ilości  wody, cena 8.40 za jeden metr sześcienny  nie powala, ale na szczęście daleko jej  do samorządów gdzie jej włodarze całkowicie oderwali się od rzeczywistości i co by tu nie powiedzieć to nękają swoich mieszkańców i nie mam ty bynajmniej na myśli tylko Warszawy zarządzanej przez PO. 

Temat jest bardzo szeroki , mam zamiar często do niego wracać, tym bardziej że wiele dobrego się dzieje w ostatnim czasie w ustawodawstwie gdzie rząd Prawa i Sprawiedliwości wspomaga najsłabszych i zbliżamy się do możliwości współfinansowania gospodarowania odpadami przez samorządy (temu też poświęcę oddzielny wpis)

Wracając na nasze Świnoujskie  podwórko odniosę się do  działań Komisji Doraźnej dotyczącej gospodarki odpadami oraz Celowego Związku  R-XXI do której zgłosili mnie koledzy radni z klubu PiS przy akceptacji Rady Miasta. Komisja powstała na marcowej sesji, reprezentują ją jak to jest w zwyczaju przedstawiciele wszystkich klubów RM i nie zrzeszeni w klubach, tempo prac dość wysokie spotykamy się średnio raz w tygodniu, analizujemy na wielu płaszczyznach działania samego związku w którego skład wchodzi kilkadziesiąt gmin województwa zachodniopomorskiego ale również nasze działania jako miasta.

Dla mnie celem pracy w tej komisji jest znalezienie najlepszych środków , rozwiązań aby ziściły się słowa których użyłem na początku  ” szybko, sprawnie i tanio”

Z efektami prac zapoznam Państwa wkrótce.